Rzucanie palenia może pomóc w odzwyczajeniu się od słodyczy

Dla osób, których pragnienie i potrzeba zjedzenia ciastka czy batonika jest równie silne, co pociąg do heroiny u narkomana od niej uzależnionego, naukowcy mają dobre wieści. Jest szansa, że uzależnienie od cukru pokonasz przy okazji rzucania palenia papierosów.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

TVN Meteo Active
stella/jap

Odsłony

331

Dla osób, których pragnienie i potrzeba zjedzenia ciastka czy batonika jest równie silne, co pociąg do heroiny u narkomana od niej uzależnionego, naukowcy mają dobre wieści. Jest szansa, że uzależnienie od cukru pokonasz przy okazji rzucania palenia papierosów.

Uzależnienie od cukru przestaje być postrzegane jako wymówka łasuchów, a uznane za poważne zagadnienie, nad rozwiązaniem którego pracuje wiele uczonych. Ponieważ problem nie jest błahy - spożywanie nadmiernej ilości jedzenie, zwłaszcza słodyczy, prowadzi do otyłości której zdrowotne konsekwencje są mnogie, począwszy od cukrzycy i skończywszy na ataku serca - liczne zespoły naukowe pracują nad opracowaniem pomocy w leczeniu i tego uzależnienia.

Możliwy przełom

Przełomowe mogą okazać się ustalenia zespołu z Australijskiego Uniwersytetu Technicznego Queensland, którzy uzależnienie od cukru potraktowali na równi z innymi uzależnieniami. Wskazali, że cukier, podobnie jak nikotyna czy kokaina, oddziałuje na ośrodek nagrody w mózgu, pobudzając go do produkcji i wyrzutów dopaminy.

Uproszczając: gdy raz, świadomie lub podświadomie, połączymy substancję z dobrym samopoczuciem powodowanym dopaminą wyprodukowaną w mózgu jako odpowiedź na zaspokojenie ośrodka nagrody spożywając batonika albo paląc papierosa, jesteśmy już chemicznie uzależnieni. Zwykle obserwuje się wówczas dążenie jednostki do osiągnięcia tzw. błogiego stanu zadowolenia, poprzez przyjmowanie coraz większych jednorazowych dawek substancji, od której się uzależniliśmy.

Odzwyczaja od palenia...

Na potrzeby badań zespół podawał szczurom laboratoryjnym wareniklinę - organiczny związek chemiczny stosowany do leczenia uzależnienia od nikotyny, który został zarejestrowany przez Komisję Europejską we wrześniu 2006 roku.

Skuteczność warenikliny wynika z jej selektywnego wiązania się z tym, z czym powinna, czyli z neuronalnymi nikotynowymi receptorami cholinergicznymi α4β2 w roli częściowego agonisty (substancji blokującej normalną pracę receptora - przyp. red.). Efektem związania się obu elementów jest osłabienie głodu nikotynowego przy jednoczesnym złagodzeniu objawów abstynencyjnych.

... i słodyczy?

Naukowcy obserwujący gryzonie zaobserwowali, że wskutek przyjmowania środka spożycie sacharozy przez zwierzęta zmalało. Podejrzewają, że to wynik powodowanego lekiem zbilansowania się poziomu dopaminy (tzw. neuroprzekaźników dobrego samopoczucia - przyp. red.), którego konsekwencją jest mniejsza ochota na słodycze.

Będą dalej badać

Zespół zaznaczył jednak, że konieczne są dalsze badania aby określić, czy zniechęcająca szczury do słodkości wareniklina działa tak samo na ludzi. Do momentu, kiedy naukowo jej osłabiający chęć na ciastka, batoniki czy cukierki wpływ nie zostanie jednoznacznie potwierdzony, pozostaje wykazywanie się silną wolą i zwalczanie w sobie pokusy sięgnięcia po kolejnego batonika.

Oceń treść:

Average: 9.7 (3 votes)
Zajawki z NeuroGroove
  • Marihuana


Nazwa substancji : Canabis indica


poziom doświadczenia użytkownika : srednio, raz na tydzien,dwa tyg od 1 roku

"set & setting" : nie palilem miesiac czasu, wczesniej raz na tydzien to bylo minimum , srednio 2-3 razy na tydzien , obiecalem sobie ze nie bede palic do piatku , zlamalem przysiege i zapalilem w poniedzialek ( 4 dni przed obiecana data)



Wszytsko zaczelo sie tak :


  • 4-HO-MET
  • Pozytywne przeżycie

Trip planowany od jakiegoś czasu. Nastawienie pozytywne, otwartość na nowe doświadczenia. Pierwsza część tripa - podwarszawski las przy ładnej pogodzie, druga część - moje mieszkanie, obecność siostry i mamy, które wiedziały o moim stanie.

Wydaje mi się, że powinnam to napisać w pierwszym raporcie, ale jakoś wtedy nie przyszło mi to do głowy. Dopiero przez ostatni tydzień zaczęłam myśleć o tym, co w jakimś większym czy mniejszym stopniu wpływa na moje oczekiwania wobec psychodelików i interpretację tych moich pierwszych doświadczeń.

  • Grzyby halucynogenne









  • Nazwa substancji: Grzyby

  • Poziom doswiadczenia: Marihuana, Haszysz, Extasy, Amfetamina, Lsd, Dxm, Pseudoefedryna, Efedryna, Benzydamina, Gałka, Metylofenidat, Zolpidem.










  • MDMA (Ecstasy)

doswiadczenie: THC w duzych ilosciach, 2 razy feta, pierwsza pigula...

pigula: tancerzyk





Okolo 23.15 - zjadlem tancerzyka

Okolo 23.45 - zaczyna działać

Okolo 00.00 – maxymalne działanie





okolo 01.00 - zaczynam pisac:



randomness