Nowe badanie: czy mikrodawkowanie magicznych grzybów może odblokowywać kreatywnośc?

Wstępne badania opublikowane na łamach "Psychopharmacology" sugerują, że mikrodowkowanie psychedelików może zwiększać zdolność twórczego rozwiązywania problemów.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

Science Daily

Odsłony

1704

Wstępne badania sugerują, że mikrodowkowanie psychedelików może zwiększać zdolność twórczego rozwiązywania problemów.

Stosowanie niewielkich dawek magicznych grzybów i trufli zawierających substancje psychedeliczne może prowadzić do spontaniczności myślenia, która pozwala na opracowanie większej ilości nowych, twórczych pomysłów. "Mikrodawkowanie" może zatem umożliwiać ludziom korzystanie ze zwiększającego kreatywność dobroczynnego wpływu środków psychedelicznych bez ryzyka tzw. "złych podróży", które mogą być następstwem wysokich dawek dawkami takich substancji. Takie wnioski płyną z nowego badania opublikowanego na łamach " "Psychopharmacology Springer", oficjalnego czasopismem Europejskiego Towarzystwa Farmakologii Behawioralnej (European Behavioural Pharmacology Society, EBPS). Badania prowadziła Luisa Prochazkova z Leiden University w Holandii. Jest to pierwsze badanie tego rodzaju, które miało na celu eksperymentalne zbadanie kognitywnego wpływu mikrodozowania na funkcje mózgu człowieka w naturalnym otoczeniu.

Przyjmowanie niewielkiej części normalnych dawek substancji psychedelicznych powoli staje się w niektórych kręgach zawodowych trendem, ponieważ uważa się, że stymuluje to funkcjonowanie mózgu i zwiększa elastyczność umysłową i kreatywność. Badania eksperymentalne, pozwalające na odejście od dowodów anegdotycznych, są jednak na tym polu nadal rzadkością.

Prochazkova i jej współpracownicy badali, w jaki sposób mikrodawka substancji psychedelicznej wpłynęła na funkcje poznawcze mózgów 36 osób, które były obecne na imprezie zorganizowanej przez Holenderskie Towarzystwo Psychedeliczne (Psychedelic Society of The Netherlands). Podczas fazy eksperymentalnej uczestnikom postawiono po trzy zadania przed i po spożyciu średnio 0,37 g suszonych trufli. Testy oceniały ich zbieżne myślenie (identyfikacja pojedynczego rozwiązania problemu), płynną inteligencję (zdolność rozumowania i rozwiązywania nowych problemów) oraz rozbieżne myślenie (zdolność określania wielu możliwych rozwiązań). Następnie naukowcy przeanalizowali substancje czynne obecne w truflach spożywanych przez uczestników.

Naukowcy stwierdzili, że po przyjęciu mikrodawek trufli zdolność zbieżnego myślenia uczestników uległa poprawie. Uczestnicy mieli także więcej pomysłów na to, jak rozwiązać prezentowane zadanie, byli bardziej płynni, elastyczni i oryginalni w przedstawianych przez siebie propozycjach. Mikrodawkowanie wyraźnie poprawiło tym samym zarówno rozbieżne (dywergencyjne), jak i zbieżne (konwergencyjne) myślenie uczestników.

Wyniki te są zgodne z wcześniejszymi badaniami, które wykazały, że wysokie dawki psychedelików mogą poprawić wydajność twórczą. Fakt, że wyniki oceny uczestników i ogólne zdolności analityczne nie uległy zmianie, sugerują, że efekt trufli jest raczej selektywny, działając u danej osoby bardziej na korzyść domeny twórczej.

Podsumowując, nasze wyniki sugerują, że spożywanie mikrodawek trufli umożliwiło uczestnikom tworzenie bardziej nieszablonowych (out-of-the-box) alternatywnych rozwiązań problemu, zapewniając w ten sposób wstępne poparcie dla założenia, że ​​mikrodawkowanie poprawia myślenie rozbieżne myślenie.

- wyjaśnia Prochazkova.

Ponadto zaobserwowaliśmy poprawę w myśleniu konwergentnym, czyli zwiększoną wydajność w rozwiazywaniu zadań, które wymagają skupienia na pojedynczym, poprawnym lub najlepszym rozwiązaniu.

Prochazkova ma nadzieję, że odkrycia te pobudzą dalsze badania nad korzystnymi efektami mikrodawkowania psychedelików:

Oprócz korzyści wynikających z nowej techniki poprawy potencjału poznawczego, mikrodawkowanie może być dalej badane pod kątem skuteczności terapeutycznej, aby pomóc osobom cierpiącym z powodu sztywności wzorców myślenia lub zachowania, jak dzieje się to u osób z depresją lub zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi.

Oceń treść:

Average: 9 (1 vote)

Komentarze

Paula90 (niezweryfikowany)
Ja to lubię takie dźwięki typu alienmade, kodama, sidewalks and skeletons na grzybach. W ogóle nie wiem jak można żyć, nie umiejąc z nikim nawiązać kontaktu przez całe życie. Tylko psylo przynosił ulgę
Zajawki z NeuroGroove
  • Ayahuasca
  • Tripraport

mniej więcej raz na tydzień przyjmowałem wieczorem swój sakrament i niedługo potem szedłem do łóżka. Zgaszone światło, wokół spokój i cisza, nikt nie przeszkadza. Gdy akurat miałem kiepski nastrój albo byłem chory to sobie odpuszczałem.

Niniejszy tekst to opis i podsumowanie doświadczeń moich dwunastu sesji ayahuascowych odbytych na przestrzeni trzech miesięcy. 

  • Klonazepam
  • Metamfetamina
  • Pozytywne przeżycie

Nastawienie: duża ekscytacja, chęć do sprawdzenia nowej w moim życiu substancji, otoczenie: szpital psychiatryczny.

Metamfetamina pewnie wielu z was jest tylko znana z breaking bad, poza tym nie mieliście z nią do czynienia. Nie było wam dane zobaczyć jej w postaci fizycznej i ja także do niedawna byłem jednym z was. Jak można wywnioskować z moich trip reportów, często bywałem hospitalizowany na oddziałach psychiatrycznych. „Dizepam nie na własne życzenie" został napisany również w niedalekiej przeszłości, gdy piszę ten trip report, to przebywam nadal w szpitalu psychiatrycznym, zażywając metamfetamine.

  • Benzydamina

Substancja 1-benzylo-3-[3-(dimetylo-amino)-propoksy]-1H -indazol czyli benzydamina środek zawarty w Tantum Rosa -zing do przemywania pochwy, no ale rulez (razy 2) .





Doświadczenie:

ganja, aviomarin, dxm, efedryna, tramal i chyba coś jeszcze. tantum rosa pierwszy raz.


Ja: 18 wiosna będzie na wiosnę :)





Nastawienie: Pozytywne, czuje się troche słabo, choroba albo coś, ale OK. Trochę się obawiam bo strasznie nie lubie się katowac niedobrym huyostwem.




  • Dekstrometorfan
  • Miks
  • Szałwia Wieszcza

Puste mieszkanie matki. Świeczki, kadzidła. Nastawienie: szeroko pojęty pozytywizm.

21.05.2008

I. WSTĘP