Czy kobietom w ciąży można zapisywać opioidy?

Co należy brać pod uwagę przepisując opioidy dla kobiety w ciąży? National Maternal and Child Oral Health Resource Center stworzył zalecenia, które mają pomóc w odpowiedzi na to pytanie.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

infodent24.pl
Komentarz [H]yperreala: 
Tekst stanowi przedruk z podanego źrodła.

Odsłony

290

Co należy brać pod uwagę przepisując opioidy dla kobiety w ciąży? National Maternal and Child Oral Health Resource Center stworzył zalecenia, które mają pomóc w odpowiedzi na to pytanie.

Amerykańskie zalecenia, stworzone przez National Maternal and Child Oral Health Resource Center, odpowiadają na pytania związane z lekami przepisywanymi kobietom w ciąży, ryzykiem neonatalnego opioidowego zespołu abstynencyjnego oraz ogólnymi zasadami stosowania środków znieczulających dla tych pacjentek.

- Leczenie bólu jest niezbędne przy niektórych procedurach stomatologicznych. W wielu przypadkach środki OTC mogą być równie skuteczne jak opioidy, a co więcej mają mniej skutków ubocznych. Niekiedy jednak małe ilości opioidów, po których następuje leczenie ibuprofenem lub acetaminofenem może być wymagane, piszą autorzy zaleceń.

Opieka stomatologiczna podczas ciąży pozwala nie dopuścić do zakażenia noworodka próchnicowymi bakteriami.

Niektóre środki przeciwbólowe takie jak acetaminofen, kodeina, meperydyna i morfina mogą być stosowane w ciąży. Niemniej jednak zalecenia przestrzegają, że aspiryna, ibuprofen i naproksen należy zażywać jedynie przez dwa-trzy dni, a co więcej powinno się ich unikać w pierwszym i trzecim semestrze. Zalecenia zachęcają też dentystów do przepisywania w pierwszym rzędzie nieopioidowych leków przeciwbólowych, w sytuacjach w których konieczne jest uśmierzenie bólu.

Kiedy to tylko możliwe, rekomenduje się znieczulenie lokalne, blokady nerwów, co pozwala uśmierzyć ból po zabiegach chirurgicznych. Jeśli występuje ostry ból stomatologiczny, ważne oczywiście by stosować jak najniższe skuteczne dawki leku, przez krótki okres. Nie należy przepisywać leków o długim działaniu, lub takich które przez długi okres uwalniają substancję aktywną, przestrzegają autorzy zaleceń.

Ważne by dentysta poinformował pacjentkę o ryzyku związanym ze skutkami ubocznymi opioidów oraz skutkami przedawkowania. Można także rozmawiać z kobietą o ryzyku wystąpienia neonatalnego opioidowego zespołu abstynencyjnego i jego objawach - osłabieniem apetytu, niepokojem, drgawkami, wymiotami (gdy kobieta przez zbyt długi czas przyjmuje opioidy).

Oceń treść:

Average: 9 (1 vote)
Zajawki z NeuroGroove
  • 25D-NBOMe
  • Przeżycie mistyczne

Lecimy na żywioł

   Dzień zacząłem jak każdy inny, nieświadom jeszcze tego co dziś mnie czeka poszedłem na pocztę odebrać długo wyczekiwaną paczkę. W domu sprawdziłem zawartość, moim oczom ukazały się dwa małe niepozorne kartoniki. Napisałem więc do mojej koleżanki (K) z którą miałem odbyć podróż. Wiadomość zwrotna "dziś wieczór". Przez pół dnia kręciłem się po domu nie mogąc doczekać się tej przygody, mając na uwadzę poprzednie doświadczenia z bliźniakami tej Nbomki z każdą chwilą coraz bardziej się nakręcałem.

  • Dekstrometorfan
  • Marihuana
  • Przeżycie mistyczne

Plan był prosty, raczej nic nie odbiegało drastycznie od tego co testowałem kilka razy w przeszłości. Mianowicie 675mg DXM, rozłożone na 3 równe dawki po 225mg, a także jakaś lufka filis, bądź dwie.
Zimowy ponury dzionek czwartego kwietnia, ni to wyjść na miasto bo pizga, ni polatać w plenerze. Zostało mieszkanie. Mieszkanie, które od prawie dwóch dekad jest ze mną przez większość mojego życia, które

  • Metoksetamina
  • Przeżycie mistyczne

To była bodajże środa, kolejny z jesiennych deszczowych dni, ja i 3 kumpli około godziny 22, po popołudniowej stymulacji pentedronkiem postanowiliśmy wszamać 0,5g MXE. W cudownym nastroju, z dyso znając tylko DXM na miejscówce znajdującej się u kumpla (P.) na strychu oczekiwałem aż zapadnę się w dysocjacji.

W moim trip raporcie postaram się streścić to co podarowało mi MXE. Same dysocjanty uważam za niebezpieczną grupę psychodelików (oczywiście zależy to od człeka, itp. , itd. ale tak czy siak wg.

  • N2O (gaz rozweselający)




autorzy: machabeus & yojoe





I. Podstawy







Tylko informujemy!





Nie popieramy używania N2O.

Podtlenek azotu, poza euforią i zakręconą jazdą, może wywoływać dezorientację lub przyprawić o mdłości. W najgorszym wypadku (przedawkowanie) może spowodować głupotę, a nawet może cię zabić.

randomness