Analizy skanów mózgów pokazują, że psychedeliki indukują mierzalny "stan podwyższonej świadomości"

Skany mózgów osób, które zdecydowały się w imię nauki przyjąć środki psychedeliczne (LSD, psylocybinę i ketaminę), dały pierwszy mierzalny dowód czegoś, co jest interpretowane jako podwyższony stan świadomości pod wpływem tego typu substancji.

Skany mózgów osób, które zdecydowały się w imię nauki przyjąć środki psychedeliczne, dały pierwszy mierzalny dowód czegoś, co wygląda na podwyższony stan świadomości pod wpływem tego typu substancji.

U zdrowych ochotników, którzy otrzymali dawki LSD, ketaminy bądź psylocybiny, poziom losowej aktywność mózgu okazał się znacznie wyższy, niż w normalnym stanie świadomości.

Zmianom tym towarzyszył szereg osobliwych wrażeń opisywanych przez ochotników, od wrażenia unoszenia się bądź płynięcia i znalezienia wewnętrznego spokoju, po zakłócenia postrzegania czasu i przekonanie o dezintegracji „ja”.

Naukowcy z University of Sussex i Imperial College w Londynie mierzyli aktywność neuronów w mózgach ludzi pod wpływem substancji psychedelicznych. Pomiary prowadzone podobną metodą wykazały wcześniej, że u ludzi śpiących lub będących pod wpływem znieczulenia, neurony mają tendencję do uaktywniania się w bardziej przewidywalny sposób, niż u osób przytomnych.

Abstrakt

Jaki jest poziom świadomości podczas stanu psychedelicznego? Empirycznie rzecz biorąc, pomiary zróżnicowania sygnałów nerwowych, takie jak określanie współczynnika entropii bądź Lempel-Ziv (LZ) wskazują wartości wyższe dla stanu zrelaksowanego czuwania niż dla stanów związanych z niższym poziomem świadomości, jak np. znieczulenie wywołane za pomocą propofolu. W niniejszym badaniu obliczamy te miary dla zapisów spontanicznych z magnetoncefalografii (MEG) przeprowadzonych u ludzi podczas przezywania przez nich odmiennych stanów świadomości wywołanych przez trzy substancje psychedeliczne: psylocybinę, ketaminę i LSD. Dla wszystkich trzech odnotowujemy każdorazowo wyższy poziom spontanicznej różnorodności sygnału, nawet przy kontroli zmian widmowych. (...) Odkrywamy również selektywne korelacje pomiędzy zmianami w różnorodności sygnału i fenomenologicznymi raportami na temat intensywności doświadczenia psychedelicznego. Jest to pierwszy raz, gdy te środki pomiarowe zostały zastosowane do [badania] stanu psychodelicznego oraz, co najważniejsze, gdy wykazały wartości przekraczające te charakteryzujące normalną świadomość na jawie. Odkrycia te sugerują, że utrzymujący się stan występowania psychedelicznych fenomenów stanowi podwyższony poziom świadomości – mierzonej różnorodnością sygnałów nerwowych.

Źródło

„Co możemy powiedzieć na pewno, to że pod wpływem każdego z tych związków psychodelicznych ten szczególny wyznacznik globalnego poziomu świadomości idzie w górę, a zatem [w porównaniu ze stanem snu bądź znieczulenia] w przeciwnym kierunku. Aktywność neuronowa staje się bardziej nieprzewidywalna„ - powiedział Anil Seth, profesor neurologii na Uniwersytecie w Sussex. „Do tej pory zawsze obserwowaliśmy jedynie spadek w stosunku do wartości wyjściowej notowanej w normalnym stanie czuwania”.

Badania, opublikowane w czasopiśmie Scientific Reports, pojawiły się równo 74 lata po dniu, gdy szwajcarski chemik Albert Hoffman odbył pierwszą w historii podróż na LSD [dokładniej mówiąc – pierwszą zamierzoną. Pierwsza w ogóle miała miejsce 3 dni wcześniej – przyp. tłum.]

Ze skanów wynika, że najbardziej znaczące efekty widać w częściach mózgu, o których wiadomo, że są ważne raczej dla percepcji, niż zadań takich jak komunikacja językowa czy ruch. I choć nie jest jasne, w jaki sposób zmiany w aktywności mózgu wpływają na świadomość, wyniki pokrywają się z oczekiwaniami naukowców.

„Myślę, że ludzie intuicyjnie dostrzegają, że ich doświadczenia pod wpływem środków psychedelicznych są nieco bardziej przypadkowe, nieco mniej ograniczone, że ma miejsce krzyżowanie się zmysłów i że doświadcza się wielu połączeń między rzeczami wcześniej niezwiązanymi” - powiedział Seth.

Robin Carhart-Harris, badacz z Imperial College, który również brał udział w badaniu, mówi, że nagły wzrost przypadkowości w aktywności mózgu wydaje się odzwierciedlać głębsze i bogatsze stany świadomości:

Ludzie mają tendencję do kojarzenia sformułowań takich jak „wyższy stan świadomości” z hipisowskim bajdurzeniem i mistycznym nonsensem. Teraz widzimy potencjalny początek demitologizacji tego pojęcia, wskazania jego fizjologicznych i biologicznych podstaw. Możliwe, że patrzymy na neuronowy podpis otwartego umysłu.

Poza potwierdzeniem tego, czego hipisi dowiedzieli się ponad 40 lat temu, badania mogą także pomóc naukowcom zrozumieć, jakie rodzaje aktywności neuronowej odpowiadają u ludzi różnym poziomom świadomości. Dalsze nadzieje wiążą się z tym, że dzięki lepszemu zrozumienie tego, jak ludzie reagują na te substancje, lekarze będą w stanie precyzyjniej przewidzieć, którzy pacjenci mogą odnieść korzyść ze wspomagania psychedelikami terapii zaburzeń psychicznych takich jak depresja.

Oceń treść:

Average: 9.2 (17 votes)

Komentarze

baran123

Witam, nowy na forum.
Od razu znalazłem coś dla siebie..
bardzo interesujący artykuł i z doświadczenia powiem, że zgadzam się z autorem.

Waska (niezweryfikowany)

Mózg jest nie zbadany,nie odkryty nawet w 5% i jeszcze długo nie będzie.Wiele razy dochodzilam do wyższych stanów świadomości i wierzę,ze każdy z nas je posiada,ale są ukryte głęboko w naszych zwojach neuronowych i nie każdy ma okazję do nich dotrzeć

Zajawki z NeuroGroove
  • Mieszanki "ziołowe"
  • Pozytywne przeżycie

Zdarzyło się sporo razy iż kochałem się po spożyciu różnych substancji psychodelicznych.

Były to bardzo ciekawe i pozytywne doświadczenia.

Spontanicznie piszę- więc wyrywkowo opiszę co mi się przypomni...

....

Na pięknej polanie w Beskidzie Niskim spożywamy z przyjaciółką meksykańskie psylocyby (fioletowe, duże, zjedliśmy po półtora grzybka i było bardzo mocno).

Spędzamy kilka cudownych godzin w przyrodzie, rozkoszując się przeżyciami w przyrodzie i na świeżym powietrzu, po czym postanawiamy przenieść się do domu.

  • Alprazolam
  • Benzydamina
  • Dekstrometorfan
  • Diazepam
  • Gałka muszkatołowa
  • Ketamina
  • Klonazepam
  • Kodeina
  • LSD
  • Marihuana
  • Morfina
  • Pseudoefedryna
  • Tramadol
  • Uzależnienie

praktycznie wszędzie i w każdych okolicznościach

5 lat czystej destrukcji – historia mojego uzależnienia

  • Bad trip
  • Mieszanki "ziołowe"
  • Tytoń

letni poranek, własne mieszkanie, nastrój dobry

Choć miewałam już nieprzyjemne stany po paleniu, zarówno ziółka jak i ziołopodobnych syntetyków, to jednak przejść z tego dnia nie można porównać z niczym, co przeżyłam do tej pory.

Osoby dramatu: ja oraz mąż mój, dalej zwany X.

Jest niedziela, późny ranek, ale jeszcze przed śniadaniem. X. od kilku dni zawzięcie gra w The Last of Us popalając przy tym sowicie wyrób marihuanopodobny o nazwie Mocarz.

  • 1P-LSD
  • Tripraport

Długo oczekiwany trip z przyjacielem. Sobotnie popołudnie.

Na ten trip czekaliśmy z P. już jakiś czas. W końcu ostatni wspólny był kilka miesięcy temu, a przez ten czas tylko koks i krysztau w nos. I alkohol. Dzień wcześniej testowałem nowy dysocjant MXiPr, który najwidoczniej miał wpływ na działanie kwasa.

Miałem przygotowany już jednen blotter, zamówiłem dwa kolejne i pozytywnie się nastawiłem. Narzeczona wyjechała do mamy więc mieliśmy dom dla siebie. Około piętnastej wrzuciliśmy po 1 i 1/4 blottera, odpaliliśmy "The Big Lebowski" i ułożyliśmy się wygodnie na kanapie.