To, co jest zakazane, jest bardziej atrakcyjne

Policji wyłapywanie ludzi ze skrętami jest na rękę, bo poprawia jej statystyki. Zliberalizowanie prawa - zdaniem Moniki Płatek, karnistki - pomoże skupić się na tym, co jest naprawdę ważne - czyli na prewencji. Ludzie muszą wiedzieć, czym grozi używanie narkotyków. Ale straszenie więzieniem niewiele daje. - To, co jest zakazane, jest bardziej atrakcyjne - mówi prof. Płatek.

Karolina Głowacka, tokfm.pl: W Sejmie z inicjatywy kilkunastu posłów z Ruchu Palikota i PO złożono projekt ustawy, która zawierałaby tabelę wartości granicznych narkotyków mającą ułatwić rozróżnienie osoby używającej narkotyków od dilera. Co pani o tym sądzi?

Monika Płatek, karnistka: Myślę, że to bardzo dobry pomysł. I on jest w zgodzie z wypracowanymi doświadczeniami innych państw: Portugalii, Czech. To się wydaje rozsądne, bo eliminuje dotychczasowe podejście, kiedy nie było żadnych zachęt dla policji czy prokuratury, żeby ścigać dilerów. Mogli ich łapać i wyrabiać statystyki efektywności, mając po prostu użytkowników. Z drugiej strony jest to po prostu coś, co zmusza nas do zastanowienia się, jakiej ilości można używać.

A ja mam nadzieję, że ludzie będą mieli oprócz tego informację, jakie szkody przynosi używanie nawet drobnych ilości. Być może eliminacja prawa karnego z tej całej sfery sprawi, że zaczniemy się naprawdę zajmować tym, co jest najważniejsze, czyli prewencją.

Czyli to może zadziałać podobnie jak w przypadku papierosów, które można legalnie kupić, ale opakowania opatrzone są ostrzeżeniami, że to jest szkodliwe...

- Tak. Ja mam to głębokie przekonanie, że nawet używanie tych niewielkich ilości narkotyków powoduje np. to, że tracimy naszą własną zdolność do produkowania substancji, które działają tak jak narkotyk. Organizm produkuje takie rzeczy, kiedy się jest szczęśliwym. Pozbawiamy się tego.

Druga rzecz, którą pamiętam z opowieści moich kolegów, którzy używali narkotyków: mieli kłopoty z potencją i ogromne trudności z wydalaniem. Być może jeśli zaczniemy zwracać uwagę na to, co się rzeczywiście wiąże z codziennymi problemami wynikającymi z używania narkotyków, [będzie to skuteczne]. Życie jest ciężkie. Ludzie mają potrzebę, żeby się rozerwać, i często z tego powodu - bądź z ciekawości - sięgają po takie środki i czasami kończy się to też tym, że się uzależniają.

W związku z tym ja, będąc jak najbardziej za [propozycjami ustawy], podkreślałabym, że to nie oznacza pochwały narkomanii, narkotyków, używania, ale oznacza przede wszystkim eliminację szkodzenia, które w tej chwili ma miejsce. Jeżeli włączamy prawo karne, rezygnujemy z innych form przeciwdziałania. W momencie gdy następuje eliminacja prawa karnego, pojawia się przestrzeń, którą trzeba zagospodarować. Miejmy nadzieję, że ta przestrzeń będzie zagospodarowana przez dobrą politykę społeczną, dobrą informację i ewentualnie pomoc medyczną dla tych, którzy jej rzeczywiście potrzebują.

Paradoksalnie legalizacja drobnych ilości może spowodować racjonalizację używania narkotyków.

- I zmniejszenie. Bo jest jeszcze jedno bardzo wyraźne zjawisko. Były takie badania w USA na używanie alkoholu wśród ludzi młodych. Wszyscy używają, ale nadużywają przede wszystkim ci, którzy mają mniej niż 21 lat. Po skończeniu 21 lat ci ludzie używają mniej. To, co jest zakazane, jest bardziej atrakcyjne i też należy o tym pamiętać

Kiedyś udzieliła pani wywiadu TOK FM, w którym nazwała pani państwo największym dilerem, dlatego że alkohol jest legalny. A wiadomo, że państwo zarabia na jego sprzedaży...

- I dalej to podtrzymuję.

Mówi się, że mamy w Polsce narkofobię. Zgadza się pani z takim określeniem?

- Tak, ale ja też zrozumiałam kolejną rzecz. Jeżeli popatrzymy wstecz, to sytuacja, która obecnie ma miejsce z narkotykami, 50-70 lat temu, kiedy w Stanach Zjednoczonych była prohibicja, dotyczyła też alkoholu.

Alkohol się przeżył jako środek, na którym można zbijać kapitał polityczny, i oczywiście jest elementem, który dostarcza ogromne ilości pieniędzy do budżetu.

Chociaż współczesne badania pokazują, że to alkohol właśnie jest największym szkodnikiem, jeśli się weźmie pod uwagę nie tylko szkodliwość dla pijących, ale również dla ludzi, którzy z pijącymi mają do czynienia. W dalszym ciągu powinniśmy na to zwracać uwagę.

Nie proponuję eliminacji alkoholu, bo pewnie budżet by tego nie udźwignął. Natomiast proponuję, żeby zdawać sobie z tego sprawę; żeby nie szukać zastępczych wrogów, bo ten wróg główny jest.

Można natomiast uczyć ludzi zdrowego używania alkoholu. Bo znów w niewielkich ilościach, kiedy jest używany dodatkowo, przy okazji, również po to, żeby się rozluźnić, nie szkodzi.

To jeszcze podejście polityczne. Myśli pani, że ta ustawa ma szansę wejść w życie?

- Ma, tym bardziej że mamy dość głośny i mocny głos prezydenta Kwaśniewskiego. Moim zdaniem to o kilka lat za późno, ale lepiej późno niż wcale. Człowiek, który to wszystko zaczął, przyznał, że popełnił błąd. Wydaje mi się, że nie chodzi o tanią popularność, tylko rzeczywiście chodzi o powstrzymanie lawiny szkód, która ruszyła, żeby jej nie kontynuować.

Postulujący zmiany mówią, że ta ustawa to mały kroczek. Jaka jest pani wizja idealna?

- Powinniśmy wyeliminować kary za posiadanie drobnych ilości narkotyków, przy oznaczeniu, co to są drobne ilości, aby nie było możliwości różnic, nie było możliwości szantażowania osób, które są zatrzymane. W dalszym ciągu nastawienie na politykę społeczną, która z jednej strony będzie pokazywała, dlaczego mimo wszystko nie należy, a kiedy należy. Bo to oczywiście może być również środek stosowany w medycynie, kiedy ludzie rzeczywiście sa chorzy i to może być wykorzystywane jako środek medyczny.


I wreszcie, wyobrażam sobie, trzeba się zastanowić w jaki inny sposób wyładowywać napięcia i dbać o lepszą jakość życia. Zadbać o inny sposób działań, który być może powinien polegać na promocji czytelnictwa książek, na większej ilości kawiarenek, gdzie można kupić i poczytać książkę. Na tym, żeby nam nie zamykali kawiarni na głównych ulicach i żeby banki tym, co dominuje. To trzeba pokazać. Jeżeli będziemy żyli na pustyni, a nie w dobrym, społecznym ośrodku, gdzie można normalnie, miło spędzać czas, to się musimy liczyć z tym, że ludzie będą jednakże szukać tego typu używek, po to, żeby uciec od cierpienia.

Oceń treść:

Average: 9 (1 vote)

Komentarze

surveilled

> Natomiast proponuję, żeby zdawać sobie z tego sprawę; żeby nie szukać zastępczych wrogów, bo ten wróg [alkohol] główny jest."

Proszę zwrócić uwagę na termin "zastępczych wrogów", w szczególności drugie słowo, oznaczające gatunek substancji, wg. naszego uznania.  Z tego stwierdzenia wywnioskować można, że nowe, dobre i "przyjazne" środki mogą być warte poszukiwań. To prawdziwie otwarte stanowisko.

 

"W związku z tym ja, będąc jak najbardziej za [propozycjami ustawy], podkreślałabym, że to [...] oznacza przede wszystkim eliminację szkodzenia, które w tej chwili ma miejsce."

Pierwsze, racjonalne i nieimpulsywne rozważanie na ten temat. Iskierka nadziei w zdrowych, racjonalnie pisanych przepisów prawa, czy też porzucenia preokupacji do tego tematu.

 

"To trzeba pokazać. Jeżeli będziemy żyli na pustyni, a nie w dobrym, społecznym ośrodku, gdzie można normalnie, miło spędzać czas, to się musimy liczyć z tym, że ludzie będą jednakże szukać tego typu używek, po to, żeby uciec od cierpienia."

Ale tymczasowe zabicie cierpienia jest, moim zdaniem, jak najbardziej zasadną podstawą przyjmowania środków. Jednakże, tylko w "dołach krytycznych" (a nie np. "skończyły mi się fajki"); i tylko do momentu, gdy to faktycznie wyciągnie ze zbyt głębokiego do zniesienia dołu - w krótkiej perspektywie.

Anonim (niezweryfikowany)

"Ale tymczasowe zabicie cierpienia jest, moim zdaniem, jak najbardziej zasadną podstawą przyjmowania środków."

 

Wdg mnie natomiast to najszybsza droga do uzależnienia. Używki powinno używać się tylko w celu podkręcenia już dobrego nastroju, lub w celach poznawczych, a nie jako środek ucieczki od rzeczywistości. Cierpienie wskazuje na problem, z którym trzeba sobie poradzić "na trzeźwo".

Niemniej takie "narkotyki" jak XTC czy LSD mają spory potencjał terapeutyczny (lecz też dopiero raczej w rękach - terapeuty).



Anonim (niezweryfikowany)

Też jestem podobnego zdania...

--------------------

Polecam: Tokarki

Anonim (niezweryfikowany)

"Druga rzecz, którą pamiętam z opowieści moich kolegów, którzy używali narkotyków: mieli kłopoty z potencją i ogromne trudności z wydalaniem." - wydalaniem czego??? Panie Drozda, idź pan w chuj z takim żartem. W tym kraju nic nigdy się nie zmieni jeśli takie matoły są uznawane za ekspertów.



Anonim (niezweryfikowany)

Pewnie chodziło o zaparcia u heroinistów. Nie wymieniła o jakie narkotyki chodzi jeśli dla Ciebie prof Monika Płatek nie jest ekspertką od prawa karnego to niewiem kto może nim być. Pewnie Beata Kempa:) albo Ty

Anonim (niezweryfikowany)

Znów pada nazwisko Kwaśniewski, kto chce znów wpuścić tą świnę na salony? Trzeba być idiotą, żeby uwierzyć tej bolszewickiej ku**ie. Może Labuda też niedługo na to pójdzie.

Anonim (niezweryfikowany)

Pamiętam jak ta gruba zapijaczona komunistczna świnia razem z Labudą zrobili nagonkę i zmienili ustawę.

Anonim (niezweryfikowany)

Tylko co to są ilości minimalne?? Według karnistów teoretyków?? Bo jak słyszę polityków, któzy bełkoczą o 2 gramach mj, to robi się żałosne.
 Niektórzy, przedewszystkim ze względów ekonomicznych, wolą kupić więcej, taniej i raz, żeby mieć na dłuższy czas. Co to palacze marihuany nie są racjonalnie działającymi i myślącymi jednostkami społeczeństwa?? Też oszczędzamy, nie przeznaczamy wszystkiego na mj, tylko nadwyżki ;)

Najgorsze w tym kraju jest to, że specjaliści, doradcy, doktorzy- teoretycy - przedkładają tępym politykom (co to nie potrafi mądrości czerpać z doświadczeń życiowych obserwacji, no i oczywiście z dyskucji ale popartej wiedzą a nie opłaconymi badaniami i prohibicją- w sumie to z czego oni by mieli czerpać, tylko główkują jak się dorwać do koryta i ujebać konkurencje- "0" myślenia o społeczeństwie; ) zakłamany obraz stawiając mj na równi z herą i innymi {TO JEST NAJWIĘKSZY PROBLEM, NIKT NIE POTRAFI TEGO W KRAJU EMERYTÓW SKUTECZNIE ROZDZIELIĆ- przykro mi ale niedługo młodzi wyjadą do Anglii, gdzie prawo i społęczeństwo jest znacznie mądrzejsze, zresztą już większości nie ma i okaże się że dziadziusiom nie ma kto zarobić na emeryturę, zostaną emeryci PiS i PO i ich poglądy rodem ze średniowiecza}, czy to nawet z alkoholem czy papierosami (widzieliście kiedyś przestępce-kryminaliste upalonego tylko jointem?? Ja w życiu, przecież to jest największy problem dla krajów gdzie wojsko jest na pierwszym miejscu- ludzie po trawce, nie chcieli walczyć w głupich wojnach i ginąć za biznesy ludzi babilonu- no to im zabrali ich alter ego)

PS. Edukacja, uczyć ludzi co dobre a co złe, bez kłamstw i prohibicji. Bo jak widać na przykładzie MJ, MŁODZI ludzie myślą i nie dają się zmanipulować jak ich starsi przodkowie. Oczywiście nie wszyscy, niestety teoretykom, któzy nic nie przeczytali na ten temat mówimy DOŚĆ.

Ja nie uderzam w Twoje poglądy Etniczne i religijne, nie mówię Ci co masz robić. Więc posłuchaj, mamy jedną kulę ziemską skoro Ci nic nie robię to za każdym razem jak będziesz próbował uderzyć w moje poglądy, najpierw rozpędź się. Rozmowa, edukacja i argumenty TAK, prohibicja, kłamstwa, ubezwłasnowolnienie NIE

Bo w sumie jak nazwać nasze prawo. Ubezwłasnowolnienie palaczy mj. Nawet czuba ciężej osadzić w zakładzie.

Jeszcze jedna rzecz, jak słyszę głosy naćpany kryminalista- a potem, że palenie trawki to też ćpanie to mnie krew zalewa. Może dziennikarze zaczną rzeczowo przedstawiać fakty i nazywać po imieniu substancje, jakie czub zażył? Nie oszukujmy się mj, jest tak słaba, że każdy drag czy to alkohol czy inne chemiczne świństwa, przyćmią i przebiją jej działanie. 

Zajawki z NeuroGroove
  • Klonazepam
  • Pozytywne przeżycie
  • Tramadol

Wolne w pracy, dobry nastrój psychiczny, klarowne pozytywne mysli, chęć spróbowania kodeiny.

Kwiecień 26.

Słoneczny dzień, z braku poważniejszych zajęć od wstania zacząłem kombinacje.

Do tej pory piłem kodeinę z ekstrakcji 2xkrotnie 150 mg, nie było najlepiej teraz postawiłem na 300 i to domiksować z Tramadolem, na zabezpieczenie 3 tabletki relanium.

  • MDMA (Ecstasy)

nazwa substancji: extasy, alko, THC



poziom doświadczenia użytkownika: sredni (4 lata jaram bake; w zeszle wakacje zaczolem przygode z tabletkami; przez 2 miesiace w ciagu amfetaminowym, obecnie juz staram sie unikac scierwa; raz w zyciu grzyby; raz LSD-ale mnie nie porobilo; raz tusipect ktory moim zdaniem jest chujowy). mam 18 lat, 180 wzrostu jakies 70kg wagi. to chyba wszystko...



dawka, metoda zażycia: 2 tabletki znaczek: koperta; doustnie, po ok 2 godz kolejna doustnie


  • Dimenhydrynat

Poniewaz nigdy wczesniej nie mialam nic wspolnego ze srodkami odurzajacymi wywolujacymi halucynacje postanowilam zobaczyc jak

to jest. Wybralam avio- dostepny w kazdej aptece halucynogen;)). Kupilam 3 opakowania (waze 60 kilo). Pare dni przed TYM

dniem sprawdzilam jeszcze czy czasami nie jestem uczulona (nie bylam) no i teraz tylko czekalam na stosowna okazje. Byl nia

wyjazd ze znajomymi na weekend do domku w lesie. Przyjechalismy w piatek wieczorem, dopiero okolo 23 zazylismy (jeden kolega

  • Narkoza

Hej!





Przeczytałem właśnie trip-report pt. Szpitalna anestezja. Ja też kilka razy byłem usypiany i faktycznie miałem niezłe banie.... tylko nigdy nie myślałem o tym jako o przeżyciach

dragowych... może dlatego, że było to narzucone z góry a nie zaplanowane przeze mnie... nie pamiętam jakie środki dostawałem, nie zwracałem na to uwagi, ale to mógł być fentanyl.